Въпросът касае отчитането на оборотите от продажби на стоки/услуги в периода от 1 до 31 януари 2026 г., когато е периодът на двойно обращение на лева и еврото, предвид, че в този период банкнотите и монетите в левове продължават да бъдат законно платежно средство на територията на страната. Тогава клиентите ще могат да заплатят общата сума за плащане посочена във фискалния/системния бон в лева или в евро.
Важно е да се отбележи, че от датата на въвеждане на еврото търговците са задължени да регистрират и отчитат продажбите в търговските обекти, в евро и евро центове, т.е. продажбите ще се фискализират само в евро. Също така служебните операции във връзка с отчетността на касата на фискалното устройство (ФУ)/ИАСУТД ще бъдат само в евро. Тъй като потребителите ще могат да плащат и в лева, в касата на ФУ/ИАСУТД ще има банкноти и монети, както в лева така и в евро. При осъществяване на контрол в търговските обекти от органите по приходите, съпоставката между отчетената чрез ФУ/ИАСУТД наличност и фактическата касова наличност ще се извършва като левовата наличност се превалутира в евро съгласно правилата на ЗВЕРБ. Начинът на съхранение на двете валути в касата на ФУ/ИАСУТД е въпрос на организация на всеки търговец.
